گفتگو با ناصر ایمانی درباره عدم حضور ناتیک، روحانی و خاتمی در جمع


قرآن می نویسد: ناصر ایمانی گفت: آقای روحانی درباره محل ملاقات صحبت می کنند. حتی به عنوان رئیس جمهور هم به مجلس نرفت چه برسد به اینکه مجمع را یک شخص حقیقی خطاب کند.

چند روزی است که شورای تشخیص مصلحت نظام که با تصمیم رهبری راه اندازی شده است، تشکیل جلسه داده است. بر اساس این حکم حضور عده ای تمدید و عده ای حذف و چهره های جدید جایگزین شدند.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که ترکیب جدید نشان دهنده تغییرات اساسی در این نهاد نیست. او احتمال می دهد که برخی از افراد مانند ناتیک نوری و حسن روحانی به دلیل انتقاد از موضع مجمع یا اختلاف نظر با رهبری مجمع، تمایلی به ادامه حضور در مجمع نداشتند. ایمانی همچنین از کم کاری مجمع انتقاد می کند و معتقد است که این نهاد باید نقش فعال تری به عنوان مشاور رهبری داشته باشد.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا، درباره تغییرات دور جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به نظر من این تغییرات چندان جدی نیست. عده ای از دنیا رفتند و عده ای هم نخواستند خودشان در جلسه شرکت کنند به همین دلیل اخراج شدند و افراد جدیدی وارد جلسه شدند.

اعضای جدید مجمع هیچ ویژگی ندارند

وی ادامه داد: بر این اساس نمی توان گفت که تغییرات عمده ای در عضویت جماعت صورت گرفته است. زیرا اولاً تغییرات اندک است و این کوچکی طبیعتاً تأثیر جدی در ترکیب مجموعه ندارد. ثانیاً افراد جدیدی که عضو می شوند جز همین سوالات تجربی و حضور در نهادهای مختلف دولتی ویژگی خاصی ندارند. بنابراین تغییرات عمده ای را در این نهاد مشاهده نمی کنیم، به عبارتی رهبری خواهان و یا صلاح ندانسته اند که تغییرات قابل توجهی در مجمع ایجاد کنند.

دلیل عدم حضور نوری و روحانی سخنرانان در دوره جدید مجمع تشخیص

وی با اشاره به غیبت نوری رئیس مجلس در این مجمع گفت: دلیل دقیق این موضوع را نمی دانم اما ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. مردم به دلیل ترکیب جلسه حاضر به رفتن نشدند. ضمن اینکه عده ای نیز به دلیل موضع گیری در جلسه حاضر به حضور نشدند مانند آقای روحانی.

ایمانی تصریح کرد: آقای روحانی در این 8 سالی که رئیس جمهور بودند، شاید یکی دو بار در جلسه شرکت کردند، ایشان عمدتاً در مورد موضع جلسه صحبت می کنند نه از ترکیب جلسه، که شخص نمی خواهد. به جلسه بروید

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: شاید دلایل سیاسی داشته باشد. یعنی به خاطر نوعی انزوای سیاسی که می خواهند داشته باشند و دیگر نمی خواهند در جماعت ظاهر شوند.

خاتمی نمی خواست نماینده مجلس شود

وی با اشاره به حضور احمدی نژاد در این مدت در مجمع تشخیص، گفت: به نظر من مبنای رهبری این است که همه روسای جمهور که دوره شان به پایان می رسد باید در مجلس حضور داشته باشند. این به لطف تجربه به دست آمده است. مرحوم آقای هاشمی که رئیس مجمع بود و بعد از ایشان آقای خاتمی پیشنهاد شد، اما ایشان نخواستند در مجلس باشند و بعد از آن آقای احمدی نژاد که نماینده مجلس است، مطرح شد. مجمع پس از پایان دوره ریاست جمهوری وی.

روحانی از موضع شورای تشخیص می گوید

ایمانی درباره عدم حضور روحانی در مجمع گفت: ظاهراً آقای روحانی در مورد موضع مجمع صحبت می کنند. چون در زمان ریاست جمهوری به جلسه نرفت چه برسد به اینکه به عنوان یک شخص واقعی به جلسه بپردازد.

این سیاستمدار گفت: معلوم است که رهبری می‌خواهند افرادی را که مدت‌هاست به جلسات نمی‌روند رها کنند و در این جلسات شرکت کنند.

ایمانی ادامه داد: اینطور نیست که فردی در یک مکان عضویت داشته باشد اما در جلسات آن شرکت نکند. این موضوع نه تنها برای هیئت ارزیابی امکان سنجی، بلکه برای سایر هیئت هایی که مدیریت را مدیریت می کنند نیز مرتبط است. کسانی را که خیلی کم حضور دارند را برای دوره بعدی انتخاب نکنید.

محمد خاتمی پیشنهاد عضویت در «مجلس تشخیص مصلحت» را نپذیرفت/ بیانیه یک فعال سیاسی اصولگرا درباره دلیل عدم حضور حسن روحانی در ترکیب جدید «مجلس»
علی لاریجانی رئیس مجلس، آیت الله هاشمی رئیس مجمع تشخیص و حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

این جلسه در مشاوره مدیریت مؤثرتر است

این فعال سیاسی اصولگرا درباره عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع در قانون اساسی وظایف متعددی دارد اما افکار عمومی به گونه ای است که فقط بین اختلافات مجلس و هیأت امنای افتخاری مجمع حضور دارد در حالی که بخش مشورتی آن است. توسط یک بخش بسیار رنگارنگ رهبری می شود. به نظر من مجمع در این بخش کمی ضعیف است. جایی که مجمع می تواند فعال باشد، ارائه نظرات و پیشنهادات اصلی به رهبری نظام است، خواه رهبری متعلق به مجمع باشد یا نباشد، زیرا آنها به یک معنا مشاوران عالی رتبه رهبری نظام هستند که در در این زمینه مجمع می تواند فعال تر باشد.

انتظارات برای دوره جدید شناخت

ایمانی در پایان علت کم کاری این جلسه را عنوان و بیان کرد: می توان به ترکیب و رهبری جلسه اشاره کرد. ظاهرا شرکت کنندگان قبلی به دلایلی انگیزه چندانی برای فعالیت و تهیه طرح ها و پیشنهادات متعدد در حوزه های مختلف نداشته اند. باید منتظر جلسه جدید باشیم و از آنها بخواهیم که بیشتر از قبل در امر مشاوره فعال باشند.

انتهای پیام