یک جنگ اخلاقی ناعادلانه جهانی


من احساسات متفاوتی نسبت به ماریا رسا از فیلیپین دارم که امسال یکی از دو برنده جایزه صلح نوبل است.

البته ، Resa و پرتال خبری آنلاین وی Repeller از زمان انتخابات ریاست جمهوری 2016 شجاعانه در کنار رئیس جمهور رودریگو دوترته بوده اند ، به ویژه در جنگ خونین که دوترته وعده داد (و استرداد) تجارت غیرقانونی مواد مخدر کشور را انجام می دهد.

درست است که دوترته و زیر دستانش مخالف استفاده از قدرت دولتی علیه هرکسی نیستند که جرات می کند اقدامات او را زیر سال ببرد.

در حالی که رسا با دولت فیلیپین مذاکراتی داشته است (به دلیل وضعیت فیلیپینی-آمریکایی او و این واقعیت که سرمایه گذاران راپل در ابتدا آمریکایی بوده اند) ، که به وضوح وحشتناک است ، لیلا د لیما ، سناتور فیلیپینی ، که از سنای خود استفاده کرد چتر نجات برای زیر س questionال بردن اقدامات دوترته به همین ترتیب ، تا کنون تقریباً به مدت کوتاهی در طول دوره دوترته زندانی شده است.

و اگر کمیته نوبل اسلو موضوع امسال را انتخاب کرده باشد ، روزنامه نگاری حرفه ای – بدون شک ستون مهمی برای عملکرد صحیح دموکراسی – اغلب یکی از پر مخاطره ترین مشاغل است ، در هر کجا و هر زمان که دیکتاتورها به قدرت برسند. نیروهای هنگ کنگ با استفاده از قانون ملی ضد تخریب ملی پکن ، شهر را تعطیل کردند اپل دیلی و صاحب آن جیمی لای را به زندان فرستاد.

دوترته به دلیل مخالفت خود با آنچه او یک استاندارد دوگانه ریاکارانه می داند ، شناخته می شود ، که در آن صلیبیون اخلاقی غرب با او و دیگر دیکتاتورهای کشورهای در حال توسعه (حتی کسانی که به درستی انتخاب شده اند و هنوز هم مانند او محبوب هستند) مخالفت می کند.

او در واقع می تواند یک اتاق بومگردی پیدا کند که دارای انواع مختلفی از فعالان چپ است که مدتهاست از انتخاب رئیس جمهور سابق ایالات متحده جورج دبلیو بوش و تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا عصبانی هستند. ادعای جنایت جنگی عراق

ممکن است یک نقطه دوگانگی وجود داشته باشد ، اما نمی توان شب ها در راهروهای قدرت غربی خوابید. با این حال ، شی جین پینگ ، همتای چینی وی ، احتمالاً.

خانه کمیته نوبل در نروژ ، چین ، در داغائوس تأسیس شد زمانی که کمیته صلاح دید که جایزه صلح 2010 را به لیو شیائوبو ، مخالف چینی زندانی بدهد. آیا جیمی لای یکی از برندگان جایزه صلح امسال نیست؟

با افزایش نفوذ جهانی چین ، ناراحتی که توسط صلیبیون اخلاقی تحت رهبری غرب احساس می شود ، احتمالاً افزایش می یابد. به ویژه زمانی که شی در حال حاضر بدون هیچ گونه ابهامی نشان می دهد که از انتقاد سیاسی در داخل و خارج از چین ، از جمله هنگ کنگ استفاده نمی کند.

همه اینها احتمالاً برای دوترته معنا ندارد. با پایان یافتن دوران ریاست جمهوری او در اواسط سال 2022 ، وی با احتمال کشیده شدن به دادگاه کیفری بین المللی به دلیل انجام جنگ ضد مواد مخدر مواجه می شود.

اینها فقط شیرینی خواهند بود ، مخصوصاً برای کسانی که او در خانه شکنجه کرده است. با این حال ، هیچ کس واقعا بهتر از این به نظر نمی رسد. نه کمیته نوبل ، که ممکن بود فکر می کرد این اتفاق می افتد ، حتی اگر رسا جایزه صلح Halo را دریافت کند. اقتصاددان مجله احساس می کرد که کمیته می تواند شجاع تر باشد.

نه فیلیپین ، که فقط می تواند بار دیگر ثابت کند که طوفان اجتماعی عمیقاً ریشه دار آن از طریق لیبرال دموکراسی یا دیکتاتوری به بهترین نحو تغییر نمی کند.

حتی اگر ما به عنوان یک “سیستم بین المللی” در حال حاضر هستیم ، اگر رشد دیکتاتوری بی گناه و هموار چین فقط واضح تر می کند که چنین سیستمی قوانینی را وضع می کند که کشورهای قدرتمند را معاف می کند اما آنهایی که باید کمتر از آن پیروی کنند.

این جهان ناقص ممکن است هنوز به نیروی پلیس جهانی نیاز داشته باشد ، اما اصرار چین برای ثروتمند و بی طرف شدن (و دور شدن از آن) می تواند هر جنگ اخلاقی بین المللی را بدتر کند.

اگر غرب خود را شایسته رستگاری بداند و بپذیرد که بی گناهی اخلاقی جمعی خود را قبل از اینکه واقعا ثروتمند و قدرتمند شود ، از دست داده است ، مانند امروز چین.

درخواست از سایر کشورها برای پاک بودن اخلاقی آنها را به بردگی ابدی محکوم می کند. چنین ناصوابی باید از بین برود.

© New Straits Times Press (M) بهاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *