13 نامه بی پاسخ ایثارگران به سازمان بودجه برنامه / بیمه سلامت ایثارگران خوب نیست


به گزارش فارس، بیمه سلامت جانبازان و حقوق مراقبت ایثارگران دو موضوع بسیار جدی در زندگی جامعه هدف است. مواردی که ارتباط مستقیمی با جان و روح این افراد و خانواده هایشان دارد. خانواده هایی که در کنار چنین مشکلاتی شاهد لحظاتی هستند که عزیزشان روز و شب را با درد و رنج ناشی از ضربه می گذراند. لحظاتی که برای خودشان هستند یکدیگر برای تلف کردن وقت و اعصاب یک فرد کافی است.

این در حالی است که با گذشت بیش از 5 ماه از ابتدای سال، سازمان برنامه و بودجه دغدغه کافی برای اجرای قانون ایثارگران را ندارد.

الان صندوق بیمه سلامت شهدا می میرد!

چند ماهی است که خانواده های شهدا به ویژه جانبازان مبتلا به بیماری های لاعلاج شیمیایی، اعصاب و روان و قطع نخاع در شرایطی که بیمه روزمزد در انجام تعهدات خود با مشکلات جدی مواجه شده و به دلیل کمبود بودجه به امور درمانی خود رسیدگی می کنند. او قادر به پرداخت هزینه های مراکز درمانی قراردادی نیست و یکی پس از دیگری از ارائه خدمات به شهدا خودداری می کنند.

در این میان نجیب و مستضعف در کوچه پس کوچه های این شهر از خودگذشتگی به دنبال درمان می گردند و با یافتن آن با وجود اینکه درمان را جلوی چشم خود می بینند با سخنان فروشنده مواجه می شوند. : ما این دارو را داریم نداریم! و بعد معلوم می شود که او نمی خواهد نسخه ایثارگر را در رابطه با قطع همکاری کامل کند.

وقتی نسخه شهدا به درستی پیچیده نیست

عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و آثار شهدا وی در این باره می گوید: متاسفانه وضعیت بیمه روز به دلیل بدهی هایی که روی یکدیگر انباشته شده چندان خوب نیست. باز هم حیف که گاهی پیشکسوت ما برای دارو به داروخانه می رود و با وجود اینکه دارو جلوی چشممان است می گویند نداریم! این امتناع مربوط به قطع همکاری مراکز درمانی و داروخانه ها با بیمه طرف مقابل صندوق شهداست و اگر فردی بخواهد آن را رایگان دریافت کند، متصدی داروخانه به راحتی آن را به او می فروشد.

به همین دلیل بسیاری از خانواده ها برای صرفه جویی هر چه بیشتر و افزایش بودجه برای خرید دارو سعی می کنند هزینه های زندگی خود را با جزئیات و دقیق برنامه ریزی کنند. جانبازی که حقوقش زیر خط فقر نیست، زیر خط زندگی است.

چیزهای روزمره که حتی به آنها فکر نمی کنید

بسیاری از خانواده‌های جانبازانی که از نظر کمیته پزشکی بنیاد شهید واجد شرایط مراقبت‌های پرستاری می‌باشند، امیدوار بودند حداقل بخشی از نیازهای اولیه خود مانند استحمام را که برای یک فرد عادی یک فعالیت روزمره محسوب می‌شود، برآورده کنند. فکر کن این نعمت لحظه ای را داشته باشند، اگر نداشتند، از آن چشم پوشی کنند و هزینه را به مقدار کمتری که دارند برای خرید دارو اضافه کنند.

سیدی یکی از جانبازان قطع نخاعی می‌گوید: «هزینه‌ای که به حقوق ما اضافه می‌شود و توان ما به راحتی از آن بیشتر می‌شود، برای ما کمکی است. با توجه به مشکلاتی که دارم، برای جلوگیری از زخم فشاری مجبور می شوم چند بار در ماه دوش بگیرم، سعی می کنم مقدار آن را کاهش دهم تا مجبور نباشم برای آن پول بیشتری به خانه داری پرداخت کنم، بلکه برای سایر نیازهایم هزینه کنم. . مانند پزشکی.

نامه های بی پاسخ شهدا به سازمان برنامه و بودجه

حسن ابوطالبی، رئیس هیئت مدیره کنترل شبکه ملی ایثارگران همچنین به کاهش استحقاق قانونی ایثارگران از مددکاران اشاره می کند و می گوید: «بر اساس قانون خدمات جامع ایثارگران، بر اساس تشخیص هیئت پزشکی بنیاد به مددکاران تعلق می گیرد. . باز هم، طبق همان قانون، وقتی دستمزد کارگران هر سال افزایش می‌یابد، این افزایش به حقوق مراقبان جانباز نیز تعمیم می‌یابد. در سال 1401 در رابطه با مصوبه شورای عالی کار که حقوق را 57 درصد افزایش داد، بر این اساس باید حقوق پرستار افزایش می یافت. پایان برنامه و بودجه سازمان از افزایش 10 درصدی دستمزد کشوری خبر داد.

ایثارگران برای کسب این حق قانونی بارها به سازمان برنامه و بودجه مراجعه کردند و حتی 13 نامه نوشتند; شاید کسی به این سوال پاسخ صحیح بدهد، اما همه این نامه ها بی پاسخ می مانند.

ابوطالبی به عنوان نماینده ایثارگران از دیدار با دارائال، نماینده سازمان برنامه و بودجه می گوید: اواخر خرداد ماه سال 1401 بود که نزد آقای دکتر رفتم. دارال ال و قول داد تا پایان مرداد بیش از 70 درصد این بدهی را با جانبازان و مابقی را تا پایان شهریور بازپرداخت کند. اما خبری نشد. دوباره سراغ آقای میرکاظمی رئیس سازمان رفتیم. اما باز هم نتوانستیم او را ببینیم و این بار آقای. دارال ال آمد، یک ساعت صحبت کرد و به ما اعتراض کرد که چرا به جای 57 درصد حق پرستار را 38 درصد افزایش دادند، گفت: 10 درصد قانون و ما 20 درصد بر اساس قوانین دیگر افزایش دادیم. با شنیدن این ارقام گفتم: این 30 درصد است پس چرا 38 درصد افزایش یافته است؟ آقای دارال ال گفت: ناخودآگاه! گفتم: لطفاً از یک مسئول یک حرف منطقی بگویید. اگر ناخودآگاه این اتفاق بیفتد، آن را 38 درصد افزایش دهید، آنگاه ناخودآگاه طبق قانون 57 درصد می شود!

آیا این وعده ها پوچ است؟

وی گفت: سازمان برنامه و بودجه به ما قول داده است که تا پایان شهریورماه با مجلس تماس گرفته و مجدداً تکلیف را دریافت کنند. اگر پاسخ مجلس مثبت باشد، مابقی اضافه هزینه را اعمال خواهند کرد.» یک سوال هم می گذاریم نکردیم و و ما انتظار اقدامات بعدی را داریم و در غیر این صورت قطعا با جدیت بیشتری با این الزام برخورد خواهیم کرد.»

موضوع دیگر مورد اعتراض جامعه هدف در خصوص حق سرپرستی، قطع این مبلغ پس از شهادت جانبازان است. جانبازان می گویند: «همسر جانبازی که بیش از 40 سال از همسرش مراقبت می کند، هم اکنون جانباز است و با مشکلات جسمی و روحی دست و پنجه نرم می کند. به شهادت همسرش بعد از رفتن چه بلایی سرشان می آید؟