50 سال زندان برای دو معترض پروژه محمد بن سلمان


به گزارش تسنیم، یک نهاد حقوق بشری در انگلیس اعلام کرد که دو تن از اعضای قبیله الخویتات که برای ساخت پروژه 500 میلیارد دلاری نئوم در عربستان سعودی به اجبار آواره شده بودند، به دلیل اعتراض به این پروژه به حبس های طولانی مدت محکوم شدند.

سازمان حقوق بشری القسط اعلام کرد که عبدالله الخویطی و عبدالله دحیل الخویتی، شیوخ قبیله الخویطات در شمال غربی عربستان سعودی که در اعتراض به پروژه محمد بن سلمان، به ولیعهد عربستان سعودی اعتراض کردند، این ساختمان را می سازند. شهر “نئوم”. آنها به 50 سال زندان و 50 سال حبس به خاطر مسافرت محکوم شدند.

این سازمان حقوقی تاکید کرد که این تصمیمات در ماه اوت توسط دادگاه تجدیدنظر جنایی عربستان صادر شده است.

القسط تاکید کرد که گزارش های تایید نشده ای نیز مبنی بر دستگیری فرد سومی از الخویتات وجود دارد که او نیز به چندین سال محکوم شده است.

رامسی قیس، مسئول سیاسی و حقوقی منا گفت: در پی سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی، مقامات امنیتی و قضایی عربستان سرکوب افرادی را که به دنبال سلب حقوق آنها هستند، تشدید کرده اند.

وی در ادامه افزود: دستورات بلندمدت برای اعضای قبیله الخویتات از الگوی خطرناکی پیروی می کند که در عربستان به وجود آمده است.

لینا الحثلول، رئیس نظارت و ارتباطات گروه حقوقی القسط نیز اظهار داشت: در عربستان سعودی به یک رویکرد جدید تبدیل شده است که هیچکس در این شرایط جان سالم به در نمی برد و فکر می کنم هرکس که الان دستگیر شود، محکوم خواهد شد. حبس سنگینی اعمال خواهد شد.

نئوم طرحی برای ساخت یک کلان شهر در منطقه طائف در شمال غربی عربستان سعودی است که انتظار می رود فاز اول آن تا سال 2025 افتتاح شود. گفته می شود این شهر 26500 کیلومتر مربع مساحت دارد. این 33 برابر بیشتر از نیویورک و سه برابر بیشتر از قطر است.

هزینه ساخت شهر نئوم 500 میلیارد دلار برآورد شده است و طبق گزارش ها، شرکت های فرانسوی ساخت 1000 کیلومتر جاده خورشیدی را به عنوان بخشی از این پروژه آغاز خواهند کرد. شرکت های بریتانیایی همچنین نیروی باد تولید می کنند و کشتی های تفریحی می سازند. شرکت های هلندی نیز با ساخت پل های مدرن ساختمان های بزرگ و بلند را به هم متصل خواهند کرد.

این اولین بار نیست که دستگاه قضایی عربستان مخالفان خود را به حبس های طولانی محکوم می کند، اخیراً سازمان حقوقی القسط گزارش داده است که سلمی الشهاب، مادر دو فرزند و نوره القحطانی، مادر پنج فرزند. به ترتیب به ۳۴ و ۴۵ سال حبس محکوم شدند. این دو زن معترض در یک سری توئیت از دولت عربستان سعودی انتقاد کردند.

علاوه بر این، در هفته های اخیر دستگاه قضایی عربستان برای تعدادی از مبلغان سعودی احکام حبس طولانی مدت صادر کرده و حکم شیخ «ناصر العمر» را از 10 سال به 30 سال حبس افزایش داده است. شیخ عبدالرحمن آل محمود نیز به ۲۵ سال، شیخ عصام العوید به ۲۷ سال و شیخ ابراهیم الدویش به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

پس از انتصاب محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، ده ها تاجر، روحانی، شاهزاده، فعالان حقوق بشر و زنان، دانشمندان این کشور دستگیر و روانه زندان شدند. همچنین مقامات سعودی مبلغان زیادی از جمله سلمان العوده، علی العمری و عوض الکرنی را دستگیر کردند. از آن زمان، آنها بدون محاکمه در بازداشت به سر می برند و بسیاری از محافل حقوق بشری و مخالفان از محکوم شدن آنها به اعدام بیم دارند.

سرکوب آزادی بیان و نقض حقوق بشر در عربستان مشکل جدیدی نیست و ریشه تاریخی در کارنامه آل سعود دارد، اما ناظران بر این باورند که این اتفاق در دوره اخیر به ویژه در مورد پادشاهی «سلمان بن عبدالعزیز» رخ داده است. “. و ولیعهد پسرش محمد، تحت الشعاع اقدامات ولیعهد جوان. برای از بین بردن مخالفت با تصاحب تاج و تخت توسط پدرش، او به شدت مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

رژیم آل سعود می خواهد با صدور احکام حبس طولانی برای مدافعان و منتقدان نشان دهد که هیچکس نمی تواند از دست نیروهای امنیتی فرار کند. ولیعهد سعودی و نیروهای امنیتی او مخالفان و منتقدان خارج از کشور را هدف قرار داده و مجازات می کنند و دولت عربستان نیز از شبکه های اجتماعی برای آزار، آزار و تهدید بسیاری از فعالان و منتقدان سعودی استفاده می کند.

نقض آزادی بیان و حقوق بشر توسط آل سعود، علاوه بر فعالان و شیعیان، شامل شاهزادگان، مقامات نظامی و شخصیت های برجسته سعودی نیز می شود. بر این اساس هیچ قشری از جامعه عربستان نمی تواند از کمپین دستگیری ها و مجازات های دیگر رژیم آل سعود تحت حاکمیت ملک سلمان و پسرش مصون بماند و اخبار نقض حقوق بشر در عربستان به سریالی تکراری تبدیل شده است. به ویژه مقامات سعودی بسترهای لازم را برای جاسوسی از مخالفان در داخل و خارج از کشور به طرق مختلف از جمله در فضای مجازی فراهم کردند.