5000 پرستار برنامه ریزی شده پس از کرونا اخراج شدند


به گزارش ایسنا، می‌محمد میرزابیگی در نخستین همایش ملی خدمات سلامت جامعه گفت: در حالی که گفته می‌شود برنامه‌ریزی استراتژیک دیگر معنا ندارد، نباید تفکر استراتژیک را کنار گذاشت. اگر به تهدیدات موجود نگاه کنیم، می‌بینیم که به تازگی از کرونا عبور کرده‌ایم و در حال حاضر بحث بیوتروریسم در جهان است و از طرفی با بیماری‌های مزمن و کهولت سن مواجه هستیم. اینها مشکلاتی است که ما با آن روبرو هستیم و مربوط به رشته ماست.

وی افزود: علاوه بر این، چند احتمال اصلی داریم که یکی از آنها اصول خود قانون اساسی و دیگری سیاست کلی مقام معظم رهبری است، به ویژه در اصل دوم و هشتم که بر حقوق مردم تاکید شده است. مردم. حقوق خود را برای سلامتی مطالبه کنید.” در بند هشتم کلمه مراقبت جامع معرفی شده است که می گوید باید به سمت آن حرکت کنیم. اینها فرصت های بهداشتی هستند.

وی ادامه داد: اکنون در آستانه برنامه هفتم توسعه هستیم و طرح پرستاری به تازگی ابلاغ شده است.

وی افزود: بررسی های دقیق جامعه جهانی حاکی از آن است که در هشت سال آینده تقاضای مردم برای خدمات از درمانگاه ها به یک درصد و از بیمارستان ها به 12 درصد کاهش می یابد. درخواست خدمات در منزل و 50 درصد از دانلودها از مکان های مختلف مانند پلتفرم های مجازی خواهد بود. در پرستاری جامعه مشکل این است که خانه های مردم بیمارستانی امن برای دریافت خدمات است.

میرزابیگی گفت: ما پرستاران به لطف خدا خدمات نه چندان گران و با حضور بیشتر به مردم ارائه کرده ایم که در کنار مردم هستیم و بهترین خدمات را در زمان بحران کرونا در بین مردم ارائه می دهیم. برای اولین بار، سیستم مراقبت های بهداشتی رضایت بخش ترین بخش کشور در بررسی های ایمنی بود. این یک سرمایه اجتماعی عظیم است که باید به یک مشارکت اجتماعی بزرگ تبدیل شود تا هم به نفع گروه پرستاری و هم برای مردم باشد. یکی از کوتاه ترین مسیرها، پرستاری در جامعه خواهد بود. باید همه گروه‌های عمومی را با نگاه بین بخشی به منافع مادی، فرهنگی، معنوی، اجتماعی و غیره پوشش دهد. در این راستا امیدواریم سوالات خوبی در برنامه هفتم تصویب شود.

وی با تاکید بر اینکه ناامن کردن فضا برای پرستاران بر عهده پرستاران و کادر درمانی است، گفت: با وجود اینکه نرخ های مراقبت در منزل پایین است اما می توان با افزایش آن در یک سال موافقت کرد. باید مراقب بود که راه را برای دلالانی که سرمایه اجتماعی را نابود می کنند باز نکنیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: کمبود نیرو تنها مشکل پرستاران نیست، هم مردم و هم نظام متضرر می شوند و در مرحله بعد پرستار فرسوده می شود. تا به حال حوزه سلامت یک حوزه شبه اجباری بوده است که در آن خدمات فقط در یک مکان خاص ارائه می شود، اما اگر نتوانیم به نرخ های فعلی برای اکثر بیماران قانع باشیم و بسته خدماتی بنویسیم و راه حل ارائه دهیم، می توانیم ایجاد زمینه جدیدی برای ارائه خدمات ایجاد شده که بیمار حق انتخاب دارد که منفعت مضاعف خواهد داشت. اگر درست نگاه کنیم 90 درصد مطالبات پرستاران مطالبات مردم است. مردم باید بدانند که مراکز مراقبت در منزل بیش از 100 مزیت برای آنها به همراه دارد که علاوه بر آن نظام سلامت به اهداف خود می رسد و پرستاران به اهداف خود می رسند.

وی در پایان با اشاره به حدود 5000 پرستاری که از پایان دوران کرونا بیکار شده اند، خاطرنشان کرد: اکنون فرستادن این فرد به خانه در این شرایط اقتصادی دور از ذهن است. به دانش آموزان برای پیدا کردن یک برنامه نیاز داریم.