7 راه برای حفظ تعادل pH واژن به طور طبیعی


بیایید صادق باشیم: شما احتمالاً زیاد به سلامت واژن خود توجه نمی کنید مگر اینکه احساس درد ، خارش ، بوی بد یا سایر ناراحتی ها داشته باشید. اما وقتی همه چیز در زیر اشتباه می رود ، اغلب باعث ایجاد مشکلاتی فراگیر می شود که شما انجام می دهید هر چیزی برطرف کردن.

در بیشتر موارد ، سلامت بافت های واژن به pH واژن کاهش می یابد – این نشان دهنده اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن است. خبر خوب: روش های خاصی برای حفظ pH واژن سالم وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ما نگاه می کنیم که pH واژن سالم چیست ، چه چیزی می تواند با آن روبرو شود و چگونه می توان آن را به تعادل رساند.

چرا تعادل pH واژن اهمیت دارد

اصطلاح pH به میزان اسیدی یا قلیایی بودن چیزی اشاره دارد و مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است. pH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 پایه است. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ در حالی که می توانید بی طرفی را در نظر بگیرید ، در واقع می خواهید همه چیز کمی ترش باشد.

وندی تروبو ، متخصص زنان در طب کاربردی در پنج سفر می گوید: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” هنگامی که pH بالاتر است و در محدوده قلیایی قرار می گیرد ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند ، که گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) می شود – عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد Gardnerella واژینال استکه می تواند باعث خارش ، سوزش و بو شود. علاوه بر این ، BV اغلب شامل ترشحات واژن به رنگ خاکستری ، زرد یا سفید با بوی نامطبوع ماهی است.

خارش واژن

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با کمبود واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیل ها باکتری ها این لاکتوباسیل ها این گونه بسیار مهم است زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند که pH اسیدی واژن را ایجاد می کند. این مانع از رشد باکتری های بیماری زا در واژن می شود. بنابراین وقتی این “بچه های خوب” کافی نیستند ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده اتفاق می افتد.)

اگرچه BV به تنهایی مضر نیست ، اما مطالعات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا دقیقا؟ pH بالای واژن با ترکیبات التهابی بیشتری موسوم به سایتوکاین های التهابی دهانه رحم و واژن مرتبط است که آسیب پذیری بیشتری نسبت به بیماریهای مقاربتی دارند و همچنین در صورت بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.

چه چیزی pH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلف می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد مزایا می شود لاکتوباسیل ها باکتری ها در اینجا برخی از رایج ترین متخلفان آورده شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن به طور مرتب دوش می گیرند ، اگرچه پزشکان توصیه می کنند این کار را نکنید. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستشوی داخل واژن با ترکیبی از مایعات ، از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود تمیز می شود ، بنابراین کاملاً غیر ضروری است. دوش گرفتن نه تنها مورد نیاز نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های مفید و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی مورد نیاز است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند باعث عفونت شود.

قاعدگی

از آنجا که خون معمولاً کمی اولیه است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب این هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که خون قاعدگی بیش از حد طول می کشد – به عنوان مثال ، اگر تامپون را به اندازه کافی تغییر ندهید – pH طولانی تر می ماند ، که می تواند منجر به مشکلات شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال مایع منی به داخل واژن می تواند در افزایش pH واژن نقش داشته باشد ، زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ ایرادی در این مورد وجود ندارد ، اما شایان ذکر است که به نکته دیگری توجه کنید که ممکن است شما را مجبور کند توجه بیشتری به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در عمل دکتر تروبو ، BV مکرر اغلب بر سلامت میکروبیوم روده تأثیر می گذارد. این به این دلیل است که میکروبیوم های روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند روی ترکیب میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند بر روده تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک ها

اگرچه هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص کنار بگذارید ، اما مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های مفید مورد نیاز برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین می برند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما می تواند به طور بالقوه شما را به سمت pH نامتعادل واژن سوق دهد ، چندین راه برای بازگرداندن کنترل به کنترل و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر تروبو می گوید: “واژن یک اکوسیستم واقعاً سرد است و به تعدادی از مداخلات به خوبی پاسخ می دهد.” در اینجا چند راه برای حل مشکلات فوق آمده است:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، به سادگی قسمت بیرونی واژن را با آب گرم با کمی صابون ملایم و بدون بو بشویید.
  • اغلب تامپون ها را عوض کنید. بسته به جریان هر 4-6 ساعت یا بیشتر توصیه می شود. همچنین می توانید به جای آن از پد یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا از همسرتان بخواهید قبل از انزال طلاق بگیرد. اگرچه روش جمع شونده لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، اما مانع از مایع منی قلیایی در واژن و افزایش pH می شود. (البته ، این بستگی کامل به ترجیحات شخصی شما دارد ، اما مهم است که در صورت ابتلا به عفونت مکرر در نظر بگیرید.)
  • روان کننده مناسب را انتخاب کنید. اگر از روان کننده استفاده می کنید ، از روان کننده ها و روان کننده های معطر / معطر و حاوی گلیسیرین یا گلیسیرین که تحریک کننده هستند و میکرو فلور واژن را تغییر می دهند و به مرور زمان بر واژن تأثیر می گذارد ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال روان کننده های مبتنی بر سیلیکون بر پایه آب یا بدون بو باشید. برخی حتی ادعا می کنند که pH آنها متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها خودداری کنید. این نوع داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و مکمل های پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک یا استفاده از غذاهای تخمیر شده برای پر کردن بدن خود با باکتری های مفید در نظر بگیرید (بیشتر در مورد انواع خاصی از باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر).
  • با رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی از روده خود حمایت کنید. دکتر تروبو می گوید: “اگر واژن تعادل ندارد ، به روده نگاه کنید تا متعادل شود.” تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش آرامش. » سپس تعرفه هایی با مواد مغذی بیشتر مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت اضافه کنید.
  • روزانه مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حفظ نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH اسیدی سالم ضروری است. به ویژه مکمل های حاوی لاکتوباسیل ها انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به ویژه برای سلامت واژن مفید است. مطالعات نشان می دهد که مفید است لاکتوباسیل ها میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را مختل کرده و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین ، اگرچه pH نامتعادل واژن می تواند منجر به عواقب ناخوشایند جدی شود ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا pH واژن شما در محدوده اسیدهای سالم حفظ شود. و در حالی که گاهی اوقات برای درمان یک مورد مداوم BV به داروهای تجویزی نیاز است ، فقط یک شیوه زندگی عمومی سالم به کنترل pH شما کمک می کند تا بتوانید از حملات BP در آینده جلوگیری کرده و خطر هرگونه عارضه را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *