تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

تمام یا قسمتی از معده را بردارید

تخریب یا آسیب غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب به دریچه هایی که غذا در آن وارد معده می شود (که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات خوردن می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار رایج برای افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و از انتقال غذا به معده از مری یا از معده به روده جلوگیری کنند ، که می تواند غذای انسان را پیچیده کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند که معمولاً با میزان شستشوی معده همراه است.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی غذا را جذب کند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان گاسترکتومی دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است ، حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را از دست ندهید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

اگر نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پروتئینی (مانند شیک ، کوکتل یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

از انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان استفاده کنید که وقتی در آنجا هستید آماده خوردن است. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم پزشکی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. تغذیه کننده یک لوله انعطاف پذیر نازک است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان مکمل های مایع (تغذیه روده) را از طریق آن تزریق کرد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون توجه به انجام عملیات یا عدم انجام آن اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش بقیه معده یا بدن ، که با تغییرات گوارشی سازگار می شود ، بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند بسیار آهسته تر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید حدود 6 بار در روز از وعده های غذایی یا میان وعده های کوچکتر استفاده کنید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

هنگام خوردن از مایعات به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. هنگام غذا خوردن مایعات پر کالری یا غنی از پروتئین بنوشید.

غذاهای پر فیبر مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا زودتر از سایر غذاها احساس سیری می کنند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مویده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *