فواید ویتامین B Complex Porteb Goster Pharmacy Ceutical Tic Tac Toe


ویتامین B دارای 8 ویتامین B است که عملکردهای متفاوتی در بدن دارند و به عنوان مکمل بسیاری از آنزیم ها ، در بسیاری از فعالیتهای متابولیکی دخیل هستند و فقدان هر کدام از آنها می تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند. این مقاله مزایای ویتامین B کمپلکس را در افراد مختلف شرح می دهد.

فواید ویتامین B کمپلکس

سلامت خون زنان

ویتامین B برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم است. این ویتامین ها به رشد جنین در مغز کمک کرده و خطر نقایص مادرزادی را کاهش می دهند. برای مادران باردار ، ویتامین B می تواند سطح انرژی را افزایش دهد ، حالت تهوع را کاهش داده و خطر پره اکلامپسی را کاهش دهد.

سلامت مردان

تصور می شود ویتامین B باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می شود که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین می تواند به مردان در عضله سازی و افزایش قدرت کمک کند.

پیشگیری از میگرن

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از ویتامین های گروه B مانند ویتامین B6 ، ویتامین B9 و ویتامین B12 ممکن است به جلوگیری از میگرن کمک کنند. محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B2 می تواند با تأثیر بر اختلال عملکرد میتوکندری ، که در سطح سلولی رخ می دهد ، از میگرن جلوگیری کند.

افسردگی و اضطراب

کمبود ویتامین B12 نقش مهمی در ایجاد افسردگی و اضطراب دارد. یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب سطوح B12 کمتری نسبت به گروه کنترل داشتند. متاآنالیز نشان داده است که ویتامین B می تواند در برخی موارد به درمان افسردگی کمک کند. مصرف منظم برخی ویتامین های گروه B برای چند هفته تا چند سال می تواند خطر عود افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک در هند نشان داد که کمبود B9 و B12 با افسردگی و اضطراب ارتباط دارد.

کمپلکس ویتامین B

زخم های پوستی

ویتامین B می تواند به بهبود پوست کمک کند. یک مطالعه نشان داد که این ویتامین ها وقتی بر روی پوست اعمال می شوند ، به ترمیم موثرتر زخم ها کمک می کنند. منبع دیگری معتقد است که B12 بهبود زخم را در موش های مبتلا به دیابت بهبود می بخشد. ویتامین B12 می تواند در درمان زخم های پوستی مفید باشد که به آن زخم های دهانی نیز گفته می شود. یک مطالعه دوسوکور نشان داد که پماد B12 نسبت به دارونما تسکین درد بهتری دارد.

سندرم پیش از قاعدگی

شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل های B6 و کلسیم علائم PMS را بهبود می بخشد. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز همچنین نشان داد که ویتامین B6 در کنترل علائم جسمی و روانی PMS مفید است.

به ما اطلاع دهید: Health Breast Complex B کپسول

تداخلات دارویی

در بیشتر موارد ، ویتامین B با سایر داروها تداخل ندارد. با این حال ، برخی از داروها ممکن است خطر کمبود ویتامین B را افزایش دهند. داروهای فشار خون و داروهای شیمی درمانی می توانند سطح B1 فرد را کاهش دهند. داروهای ضد تشنج که برای صرع استفاده می شوند می توانند سطح B3 ، B6 و B9 را کاهش دهند. داروهایی که سل را درمان می کنند ، می توانند سطوح پایینی از B3 و B6 را ایجاد کنند. برخی از داروهای سرطان می توانند سطح B9 را کاهش دهند. برخی از داروها برای کولیت اولسراتیو ممکن است سطح ویتامین B9 را کاهش دهند. برخی آنتی بیوتیک ها و داروها برای زخم ، دیابت یا رفلاکس معده می توانند سطح B12 را کاهش دهند.

کدام غذاها حاوی ویتامین B هستند؟

برخی از غذاها حاوی ویتامین B زیادی هستند و فرد برای استفاده از هر هشت ویتامین مورد نیاز به رژیم غذایی متفاوتی دارد. محصولات حیوانی منبع اصلی ویتامین B هستند ، بنابراین افرادی که رژیم غذایی محدودی دارند باید اقدامات لازم را برای اطمینان از دریافت مقدار هر ویتامین از منابع غذایی مختلف انجام دهند. برخی از بهترین منابع غذایی ویتامین B عبارتند از: گوشت گاو ، ماهی ، آووکادو ، سبزیجات ، آجیل ، حبوبات ، غلات ، محصولات لبنی ، نان و غلات قوی و قارچ.

آیا مکمل مجتمع ویتامین B ضروری است؟

بهترین راه برای دریافت این ویتامین ها رژیم غذایی است. اگر انواع ویتامین B در رژیم غذایی خود ندارید ، می توانید مکمل مصرف کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس

افراد به احتمال زیاد ویتامین B زیادی از رژیم غذایی خود دریافت می کنند. این به این دلیل است که ویتامین های کمپلکس B محلول در آب هستند. یعنی در بدن ذخیره نمی شوند و روزانه از طریق ادرار دفع می شوند.

نویسنده: طیبه رفیع
منبع: Healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *