متابولیسم بالا چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟


به تمام فرآیندهای شیمیایی بدن شما متابولیسم گفته می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، به کالری بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش ندهند متابولیسم بدن آنهاست ، در حالی که دیگران می توانند با خوردن کم غذا وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیسم معمولاً به عنوان میزان متابولیسم شناخته می شود و شامل کالری هایی است که در یک زمان خاص می سوزانید. به این حالت سوزاندن کالری نیز گفته می شود. آنزیم ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • میزان متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم نگه داشتن ریه ها پمپاژ قلب ، مغز و بدن است.
  • میزان متابولیسم استراحت (RMR): حداقل سوخت و ساز بدن برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد صحیح مورد نیاز است. سینه های مصرفی 50 تا 75 درصد از کل کالری مصرفی را به این طریق می سوزانند.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم غذا می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • تمرین اثر حرارتی (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • گرما زایی فعالیت غیر ورزشی (NEET): تعداد کالری مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه علاوه بر ورزش. این مقدار کالری مصرفی شامل حرکات ساده ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عوامل م metabolismثر بر متابولیسم بدن عبارتند از:

سن

متابولیسم بدن ما با افزایش سن کاهش می یابد. این امر منجر به افزایش وزن و از دست دادن عضلات در سنین بالا می شود.

جنسیت

فعالیت آنزیم ها بسته به جنسیت متفاوت است. مردان ماهیچه های بیشتری دارند و بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنس عوامل متابولیکی هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا سالم بمانید.

در ادامه بخوانید تا متوجه شوید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم و ​​در نتیجه حفظ بدن سالم و متناسب کنترل کنید.

بازی

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. در حین ورزش منظم فعالیت متابولیک ما افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این باعث می شود بدن شما سالم تر از افرادی باشد که ورزش نمی کنند. در افراد مسن ، ورزش می تواند سیستم متابولیک بدن را در سطح سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

با ورزش متابولیسم را افزایش دهید

همچنین بخوانید: نحوه تنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است؟

آنزیم ها در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد ممکن است در بدو تولد سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی موافق نیستند.

جالب اینجاست که اکثر تحقیقات نشان می دهد که افراد چاق متابولیسم کلی و میزان استراحت بالاتری نسبت به افراد با وزن طبیعی دارند. محققان می گویند این تا حدودی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را تحمل کنند.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف یکسان نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

وضعیت گرسنگی چگونه است؟

سازگاری متابولیک ، که گرمای تطبیقی ​​یا “گرسنگی” نیز نامیده می شود ، می تواند در چاقی نقش داشته باشد. در واقع واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. هنگامی که غذای مورد نیاز خود را دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی خود جبران کند.

کمبود کالری میزان متابولیسم را کاهش می دهد و کاهش وزن در بین افراد بسیار متفاوت است. در برخی افراد ، به ویژه در افراد چاق ، سرعت متابولیسم کندتر خواهد بود. هرچه این روند کندتر باشد ، کاهش وزن بیشتر از طریق رژیم غذایی امکان پذیر است.

ژنتیک می تواند در اشتها نقش داشته باشد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. راه هایی برای کاهش سرعت متابولیسم وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید که به افزایش متابولیسم کمک می کند

بحثی در مورد این اصل وجود دارد که راز کاهش وزن در خوردن صبحانه مانند پادشاه ، صرف ناهار مانند شاهزاده و شام خوردن مانند یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

لازم نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذای صبحانه خود تمرکز کنید که در واقع بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای کم قند و پروتئین بالا باید برای صبحانه مصرف شود. صبحانه مقداری پروتئین پرچرب مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در متابولیسم بدن

ورزش هوازی انجام دهید

وقتی تمرینات هوازی ساده انجام می دهید (شامل تمرینات متناوب با شدت بالا) ، فقط میزان کالری سوزی شما افزایش می یابد. اما تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات قدرتی می توانند متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها پس از ورزش بالا نگه دارند و به شما این امکان را می دهند که چربی بیشتری نسبت به زمانی که فقط در حال انجام کارهای عادی بودید بسوزانید.

اما مشکل این است که ممکن است بخواهید به جای یک تمرین دوره ای با شدت بالا ، روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید به تردمیل یک شیب متناوب بدهید (حرکت تردمیل به بالا و پایین ، مانند هنگام بالا یا پایین رفتن از یک تپه).

چای سبز بنوشید

چای سبز جوشانده حاوی کافئین و اپیگلوتاکن است. این ماده فعالیت متابولیک بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک فنجان دم کرده و چای سبز بنوشید. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *