چرا تاج دلتا مسری تر است؟


دلتا تاج حتی در بین افراد واکسینه شده بسیار مسری است. محققان معتقدند برخی جهش های ژنتیکی به ویروس اجازه می دهد تا به طور مثرتری وارد سلول ها شود ، پاسخ های ایمنی را سرکوب کرده و بار ویروسی را افزایش دهد. شیوع انواع دلتا در سراسر جهان ، به ویژه در بین افراد واکسینه نشده ، نگران کننده است. محققان چینی دریافتند افراد آلوده به دلتا 1000 برابر بیشتر از افراد آلوده به سویه اصلی ، بارهای ویروسی در مجاری تنفسی دارند. واکسن های کووید -19 هنوز قوی ترین محافظت در برابر سویه دلتا هستند. اما انتقال زیاد به این معنی است که می تواند بستری شدن و مرگ و میر در افراد واکسینه نشده را افزایش دهد. واکسن ها می توانند از گسترش نوع آلفا جلوگیری کنند ، اما دلتا همچنین می تواند توسط افراد واکسینه شده منتقل شود.

چگونه می توان از تاج دلتا جلوگیری کرد؟

به نظر می رسد درگیری با سویه دلتا خطر بستری شدن را افزایش می دهد. یک مطالعه اولیه در اسکاتلند نشان داد که افراد واکسینه نشده آلوده به دلتا دو برابر افراد غیر واکسینه آلوده به آلفا آلفا در بیمارستان بستری می شوند. یک سویه دلتا بسیار مسری خطر ابتلا به افراد واکسینه نشده را افزایش می دهد. راهکارهایی مانند پوشیدن ماسک ، حفظ فاصله اجتماعی و اجتناب از مکان های شلوغ عمومی می تواند خطر بیماری ها را کاهش دهد. کارشناسان می گویند بهترین راه برای محافظت از خود در برابر دلتا و سایر گونه های ویروسی ، واکسیناسیون کامل جامعه است.

چه چیزی باعث می شود تاج دلتا بیشتر مسری شود؟

برای درک اینکه چرا کرونا دلتا اینقدر مسری است ، محققان در حال مطالعه علت تفاوت آن با سایر انواع ویروس کرونا هستند. در بیشتر موارد ، دانشمندان سعی می کنند پروتئین خاردار روی سطح ویروس COVID-19 را درک کنند. خوشه های این پروتئین به عنوان کلیدهایی عمل می کنند که به گیرنده هایی متصل می شوند که راه را برای ورود ویروس به سلول های انسان باز می کنند. اکثر واکسن های COVID-19 پروتئین سنبله را هدف قرار می دهند تا از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری شود.
جهش های مختلف پروتئین سنبله ، مانند حوزه اتصال گیرنده ، آنتی بادی اولیه را فریب می دهد. دلتا دارای جهشی در پروتئین گوش D614G است که به داگ نیز معروف است و می تواند تراکم پروتئین سنبله را در سطح ویروسی افزایش دهد.

تاج دلتا

فراتر از اسپایک را نگاه کنید

علاوه بر این تغییرات نگران کننده ، محققان معتقدند جهش در ژنوم ویروس که مربوط به پروتئین خار نیست نیز باید در نظر گرفته شود. اگرچه پروتئین سنبله مهم است ، اما نباید فراموش کرد که سایر پروتئین های ویروس ممکن است در جهش های عفونی و کشنده تری دخیل باشند.
دانشمندان هنوز در حال تلاش برای درک ترکیب منحصر به فرد دلتا از نظر جهش های ژنتیکی هستند. به عنوان مثال ، دلتا فاقد دو جهش کلیدی است که بتا و گاما را تغییر می دهند و حاوی یک جهش منحصر به فرد در ناحیه ای از ژنوم است که به ویروس اجازه می دهد با سلول های انسانی ترکیب شود.
محققان بر این باورند که گزینه دلتا می تواند سیستم ایمنی را هنگامی که در سلول های انسانی است سرکوب کند. پیشتر ، آنها دریافتند که جهش های نوع آلفا در نوع آلفا به او کمک می کند بهتر از پاسخ ایمنی از آن جلوگیری کند. احتمالاً دلتا همین کار را می کند زیرا سلول را آلوده می کند و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با ویروس تحریک نمی کند. در نتیجه ، قبل از اینکه پاسخ به ویروس را متوقف کند ، نسخه های ویروسی بیشتری از خود ایجاد می کند.
اگر سیستم ایمنی بدن به طور مثر پاسخ ندهد ، ویروس بیشتر رشد کرده و سپس گسترش می یابد. این در نهایت منجر به افزایش غیر مستقیم مرگ و میر می شود. مطالعه پروتئین های مختلف ویروس و جهش ها در هر نوع به دانشمندان کمک می کند تا در آینده به انواع مختلف بهتر پاسخ دهند.

بیایید ملاقات کنیم: قرص روی Max Vivation

بهترین درمان واکسن است

واکسن های موجود در برابر کووید -19 در جلوگیری از بیماری های شدید عروق کرونر قلب و مرگ بسیار مثر است. کارشناسان معتقدند واکسیناسیون جهانی بهترین ابزار برای محافظت از خود و دیگران در برابر بیماری های جدی و مرگ ناشی از COVID-19 است. ماسک ها همچنین یک ابزار کلیدی برای کاهش عفونت ها هستند. محققان نگران هستند که میزان پایین واکسیناسیون می تواند منجر به شکل های جدید و بالقوه خطرناک تری از ویروس شود. به همین دلیل است که نه تنها می توانید با واکسیناسیون به خودتان کمک کنید ، بلکه می توانید از انواع جدید ویروس جلوگیری کنید. هرچه ویروس افراد مختلف را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد ، احتمال تغییر آن بیشتر است.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *